Yhdistyksen tiedote liittyen Allergia-, iho- ja astmaliiton tilanteeseen

30.11.2023

Pirkanmaan Allergia- ja Astmayhdistys ry on oma itsenäinen organisaationsa, jolla on oma syyskokouksen valitsema hallitus ja oma budjetti. Yhdistyksellämme on kolme työntekijää. Osaa toiminnasta ja työntekijöistä tukee STEA kohdeavustuksesta, joka on myönnetty Pirkanmaan Allergia- ja Astmayhdistykselle. Yhdistyksemme hakee tuota avustusta vuosittain ja raportoi STEAlle tuloksista ja rahan käytöstä vuosittain. Esim. vuoden 2023 avustuspäätöksessään STEA totesi: "Toiminta on sosiaali- ja terveysministeriön vahvistaman STEAn strategian mukaista. Avustuksen avulla mm. jaetaan tietoa ruoka- aineallergioista ja anafylaksiasta, opetetaan kohderyhmää ennakoimaan allergiasta johtuvia vaaratilanteita ja torjutaan allergian pahenemisvaiheita. Harkinnassa on otettu huomioon valvonta- ja seurantatoimista saadut tiedot sekä keskeisin toimintaympäristöä käsittelevä tieto."

Allergia-, iho- ja astmaliitolle vuosien 2017, 2018 ja 2019 osalta tehty STEAn tarkastus ei koske millään tavalla Pirkanmaan Allergia- ja Astmayhdistyksen toimintaa eikä rahoitusta.

- Pirkanmaan Allergia- ja Astmayhdistys ry:n hallitus -

------------------

Allergia-, iho- ja astmaliiton tiedote vuosien 2017 ja 2019 STEA-avustustensa käytön tarkastuksista.

Mahdolliset lisätiedustelut aiheeseen liittyen:
Allergia-, Iho- ja Astmaliiton toiminnanjohtaja Paula Hellemaa
www.allergia.fi